Anatolský pastevecký pes, Coban Cöpegi, Akbash, Karabash, Kangal 

  Název Karabash znamená Černá hlava, pochází z Anatolie v Turecku(Anatolian Shepherd Dog, Coban Cöpegi, Akbash, Karabash, Kangal)

   Karabash name means black head comes from Anatolia in Turkey

Anatolský pastevecký pes je hlídacím psem, jehož minulost je velmi dlouhá. Jeho původ pravděpodobně sahá až k velkým loveckým plemenům Mezopotámie. Uvedené plemeno se během času přizpůsobilo novým životním podmínkám. Nejdůležitějšími podmínkami jeho životního prostředí je podnebí - horké a velmi suché léto a velmi studená zima , způsob života obyvatelstva  usedlý nebo kočovný život, a práce, kterou psi vykonávali. Uvedené plemeno chrání stáda, která překonávají na planinách Anatolie velké vzdálenosti.Bez ohledu na rozmary počasí žijí pod širým nebem.

Jeho původním určením byla ochrana ovčích stád, ať už na místě, nebo při kočování, zvláště proti vlkům ale i dalším velkým šelmám. Dnes se používá především jako spolehlivý, tvrdý hlídač, který nekompromisně střeží svěřené území a nikoho na ně nevpustí. Zkušení kynologové si ho chválí i jako dobrého rodinného psa s velkou trpělivostí k dětem.

ARIANKA/ DORA APP

Informace o nás.

Naše první štěně Anatolského pasteveckého psa jsme zakoupili v roce 2009. K tomu-to rozhodnutí nás přivedla smrt naší fenky Ester, kterou jsme si vzali z městského útulku. Esterka byl belgický ovčák radostné a hravé povahy, nadmíru milující "štípání dříví" a přesouvání stavebního materiálu. Při výběru plemene jsme byli vedeni zkušeností, že větší psi bývají vyrovnanější a  více odolní špatnému počasí. Procházeli jsme atlas psů, kde jsme objevili Anatolského pasteveckého psa. Na první pohled to byl sebevědomý pes nemající zapotřebí dávat najevo svou sílu. Pes nenáročný a vhodný do horského podnebí a navíc, oproti jiným velkým plemenům se  dožívá 15 i více let. Všem se líbil a tak byla jasno - bude to Anatol.

Anatol je plemeno u nás poměrně vzácné, přirozeně inteligentní, krásné, neagresivní, ale přesto dobře ochraňující své teritorium. Výběr štěněte nebyl vůbec jednoduchý. Všechna štěnata byla krásná a stejně zbarvená a stejně hravá. Nakonec jsme si vybrali jedno co mělo krásné oči a zdálo se nám nejhezčí. Dali jme jí naše vlastní jméno Arinka. V tu chvíli jsme vůbec netušili, že s ní budeme jezdit po výstavách a z ní se stane český junior šampion krásy ČR.

Dora přejmenovaná na Arianu narozená 11.3.2009 v Jihlavě.